Slisované nebo v demontu??
Víte proč vymysleli nábytkářské firmy nábytek v demontu? No přece, aby více vydělali a zákazníci měli pocit, že ušetří. Výhodami demontovaného nábytku pro výrobce je lepší skladnost a přeprava a tím i nižší cena. Snadnější stěhování, a pro firmu ušetření za montáž v závodě. Nevýhodou je nutnost přesného opracování ( předvrtání otvorů pro spojovací kování), návrh a konstrukce tak aby byla co nejvíce unifikovaná. Nízká pevnost výrobku, nestabilita (nezpevnění konstrukce zády, sloužícím na zavětrování a pravoúhlost), problematické stěhování ( při přesouvání vcelku se konstrukce rozvyklá, při rozebrání již spoje po druhé a třetí montáži ztrácejí pevnost). Obvykle i mála variabilita, neboť nábytek se
vyrabí ve velkých seriích, v omezeném množství několika dekorů a obvykle z materialů na spodní hranici pevnosti a kvality. Můžete si tedy vybrat pouze standardní provedení, rozměr a barvu. Jakákoli změna rozměru nebo designu je vykoupena 50-100% zdražením a dlouhou dodací dobou (obvykle pak přistoupíte na kompromis jiné skříňky a vzhledu). Největší nevýhodou demontovaného nábytku je pak přesunutí montáže ke klientovi. Montážníci výrobní firmy
obvykle výrobek prodraží, že se cena zvýší i o 10-50%. Montáž vlastními silami, dle montážního návodu, také nebývá nejjednoduší. A to z důvodů vlastní nezkušenosti s montáží, nářaďového vybavení, nedostatkem dodávky kdy nějaký díl nebo kování chybí, nebo je jiný ( jeho reklamace pak bývá spojena s cestou k prodejci, který se na Vás dívá jako, že jste kování ztratil).On to pro Vás prověří a zavolejte si za týden, v nejhorším případě pak po měsíci navštívíte obchodníka opět a přivezete si patřičný dílec nebo kování. Trochu problematické je co do té doby z rozestavěnou sestavou po celém bytě. Kam s ním? Krabice jsme rozebraly a začali stavět naši z letáku krásnou a vysněnou sestavu. Obvykle je nutnost alespoň 2 lidí. Manžel jako hrdina se do toho samozřejmě rád pustí, aby se projevil statečně, ale kdo mu pomůže? (ne vždy je po ruce vhodný soused, a ta konzumace při práci také snižuje pracovní výkon). Po několika hodinách práce to v lepším případě skončí opilostí montéra, v horším případě zahozením šroubováku, výtkami co jsi to koupila za krám a který blbec dělal ten návod...... V konečném součtu (včetně, cest a vlastního času s tím spojeného) pak dojdete k částce, která se od letákové ceny opravdu závratně liší.... O funkčnosti po dobu životnosti se raději moc vyjadřovat nebudu. Budete-li tento nábytek hezky opečovávat hladit a málo zatěžovat tak vám možná vydrží i pět let. Materiál, konstrukci a hmotnost neošidíš, ale o tom jsou jiné články na mých stránkách.
BOHUŽEL NENÍ VŠE LEVNÉ CO SE LEVNÝM JEVÍ!!!
Jen pro zajímavost montážní návod sestavy na horních obrázcích měl 34 stránek!
Když už je tedy nutné si demontovaný nábytek pořídit a sestavit tak postupujte podle obecného návodu. Takové všeobecné kuchařky (převzato z komerční stránky a doplněno o několik barevných poznámek- s obsahem návodu nemusí autor stránek zcela souhlasit a je pouze na vás jak jej použijete).
Jak postupovat při montáži nábytku
Jistě jste to již zažili a nebo právě zažíváte. Vybrali jste si krásný nábytek a ejhle, místo obývací stěny nebo dětského pokoje, máte na chodbě pár krabiček. Po rozbalení přichází obvykle další šok. Kdo to z těch prkýnek dá dohromady? A proto jsme tu my s naším návodem a poradíme vám jak postupovat při montáži nábytku. Budete-li postupovat podle následujících řádků, na konci vás bude čekat odměna v podobě krásně smontovaného nábytku. A samozřejmě také hrdost na vlastní šikovnost. (Nejsem zastánce slova krásného).
1. Příprava montáže
Budete potřebovat nářadí. Obvykle si vystačíte s jedním plochým a jedním křížovým šroubovákem, kleštěmi (kombinačkami), kladívkem, gumovou paličkou (nemáte-li gumovou paličku, postačí dřevěné prkénko, ne dřevotříska, přes které budete tlouct) a nakonec je ideální pomocníkem bateriová vrtačka (utahovačka) nebo elektrický šroubovák.
Rozložte si krabice na podlahu, tak aby vám zbylo místo na montáž. Potom rozbalte všechny krabice, ale díly nábytku nechte prozatím v krabicích. Zkontrolujte zda máte návod kompletní nebo je jeden v každé krabici. Pokud jsou návody v každé krabici, nechte je na tam.
Vyberte si krabici se kterou začnete. Pro absolutní začátečníky doporučujeme vybrat si co nejjednodušší skříňku. Vyndejte návod, rozložte si opatrně, nejlépe na koberec nebo deku, jednotlivé díly a zkontrolujte podle tabulky prvků v návodu, zda je v krabici vše, co tam má být. Potom je velmi důležité zkontrolovat díly jestli nejsou poškozené. Při poškození některého z dílů či chybějících prvků nábytek nemontujte a kontaktujte prodejce. Ve většině případů nemusíte nábytek nikam posílat a slušný prodejce to s vámi vyřídí bez problémů. Jen pozor na dvě věci. V případě smontování poškozených dílů, nelze uplatňovat reklamaci a také mějte po ruce doklad o nákupu.
Dobrá rada: Ideální je naskenovat nebo ofotit návod na kterém označíte co chybí nebo co je poškozené a zaslat prodejci mailem. Při poškození je dobré ještě nafotit vady a přiložit k mailu.
2. Začínáme s montáží
Při montáži nábytku postupujte přesně podle obrázků v návodu (tzv. piktogramů). Každý díl nábytku má v návodu své číslo a jeho umístění je opět graficky znázorněno. Buďte opatrní při posouvání dílů po podložce, abyste povrch nepoškrábali. (bohužel většinou není označen samotný díl a musíte jej hledat).
Napřed vezměte díl s předvrtanými otvory do kterých patří dřevěné kolíčky. Při zatloukání kolíků postupujte opatrně, protože se často stává, že když moc přitlačíte na kladívko, kolík vyrazí na druhé straně desky obrovskou díru a je po nábytku. (Toto se obvykle nestává u kvalitních a bohužel i těžkých TLD desek renomovaných výrobců, ale pouze u lehkých a tedy řídkých desek levných a tedy cenově dostupných). Takové poškození nejen nejde opravit, ale nikdo vám to nevyreklamuje. Pozor, nesmíte natlouct kolíčky do všech děr kam se vejdou vždy jen na jeden ze dvou spojovaných dílů.
Dobrá rada: Poslouchejte zvuk kladívka při zatloukání a jakmile se zvuk změní, což je snadné poznat, ihned přestaňte zatloukat.
3. Kování
Kolíky máme úspěšně za sebou a jdeme na kování. Kováním se rozumí všechny panty, excentry, úchytky, hmoždinky. Na panty a další kování, které je k deskám přišroubované je vhodné použít utahovačku, na které si nastavíme tzv. utahovací moment, to znamená sílu jakou bude šroub utahován. Na hlavě utahovačky nebo šroubováku je většinou stupnice, jakou silou mají být šrouby utahovány. Vyzkoušejte nastavení přibližně v polovině. Utahujte šroub a pokud začne utahovačka prokluzovat před dotažením šroubu, trochu zvyšte utahovací moment až dojde k jeho utažení.
Podle návodu našroubujte všechny panty, natlučte všechny kovové kolíčky, které budou držet poličky a také různé excentry nebo hmoždinky, jsou-li v návodu na svá místa.
Dobrá rada: Nesnažte se utahovat šrouby maximální silou, protože může dojít ke stržení předvrtaného otvoru a už do něj nikdy, nikdo, nic nezašroubuje.
4. Sestavení nábytku
Protože máme úspěšně jednotlivé díly nábytku osazené kováním a kolíčky, můžeme se pustit do jeho sestavení. (Je potřebné daný postup aplikovat ve velké hale nebo na fotbalovém hřišti, protože při větší sestavě máte již zabraný celý byt a jelikož kovaní je kovové a desky tohoto nábytku většinou levné a tedy náchylné k poškrábaní je nutné každou desku odložit zvlášť. Pozor také na vaši drahou podlahu, protože i do ni se kování velmi pěkně obtiskne). Podíváme se do návodu, jak má vlastně ten kus nábytku vypadat. Jde-li o jednoduchou skříňku, máme dva boky, dno a strop. Pozor na prohození dna a stropu, neseděly by vám potom dvířka nebo šuplíky. Složíme boky se dnem a stropem a opatrně je gumovou paličkou doklepneme. Kdo nemá gumovou paličku, použije prkýnko a kladívko. Prkýnko položíme plochou na doklepávaný díl a uhodíme přes něj kladívkem, dokud není díl na doraz. Se silou úderu to zase nepřehánějte, lepší je uhodit 10 krát a nic nezkazit, než jednou a nábytek vyhodit. Je-li skříňka spojována ještě velkými šrouby tzv. konfirmáty, sešroubujte skříňku a dodržujte postup utahování jako u kování.
Když máme sestavený korpus, většinou je potřeba namontovat záda. Tady je trochu víc způsobů, jakým se záda nábytku upevňují. Nejběžnější je položit sololit na zadní stranu skříňky a natlouct hřebíčky. Další možností uchycení jsou vruty, nebo různé háčky, kolíčky, vruty s háčky atd. Když jsou záda dělená, spojují se plastovou lištou. Tu je potřeba nasadit ještě před konečným přibitím zad, protože potom, už jí většinou na pevně přibitá záda nenasadíte. ( Důležitou funkcí zad není jen oddělení prostoru skřínky od zdi, ale také její zpevnění, což se u zad dělených úplně nedaří, a také její pravoúhlost. Před natlučením hřebíčku by tedy měla proběhnout kontrola pravoúhlosti skříňky a teprve po té nabušení zad). Můj osobní názor je ten, že záda patří do drážky, polodrážky a nejlépe z LTD. Dřevo vláknitá deska o síle 3,3mm natlučená ze zadu hřebíčky je opravdu pouze krycí a dekorační prvek. Nikoli pak konstrukční
Dobrá rada: Když je skříňka spojená dřevěnými kolíky a konfirmáty, zkušenost říká, že není potřeba kolíky lepit. Pomůže vám to v budoucnu, kdy budete chtít skříňku nebo skříň rozebrat kvůli např. stěhování a znovu sestavit.
5. Dvířka a šuplíky
A jdeme do finiše. Šuplíky, pokud nejsou kovové a montované, oproti předchozí dobré radě lepíme a lepidlem nešetříme. Doporučujeme nechat šuplíky, alespoň den pořádně zaschnout, když nespěcháte, klidně je nechte vyschnout celý týden. ( ve většině sestav s epoužívá klasické PVAC lepidlo, jedná z obchodních značek je například Herkules, tak jeho dostatečná pevnost je po hodině a po 24 hodinách je možné jej i strojně opracovávat, čili vyhýbat se týden šuplíku je poněkud přehnané) Budou potom pořádně držet. Protože kování již máme fikaně namontované předem, tak po vyschnutí šuplíky nasadíme, přichytíme podle návodu a máme hotovo. Na dvířkách obvykle není co lepit, tak je nasadíme, přišroubujeme a je to.
Specialitou jsou skleněná dvířka. Tady musíme být velice opatrní, protože každá chyba se nám může vymstít. Postupujeme přesně podle návodu, kde je uvedeno jak se mají skla namontovat. Když dotahujeme šrouby procházejí skrz sklo, vždy se musíme přesvědčit, že se šroub nebude dotýkat přímo skla. Většinou má gumovou nebo plastovou podložku a průchodku. Průchodka je malá trubička z plastu nebo gumy nasazená na šroub, proto aby se nedotýkal skla. Šrouby utahujte s citem a maximální opatrností.
Dobrá rada: Na utahování šroubů u skleněných dvířek nepoužívejte elektrické nářadí. Použijte starý dobrý šroubovák, budete mít při utahování větší cit.
6. Usazení nábytku a končíme
No a máme skoro hotovo. Když máte jednotlivé skříňky smontované, můžete je poskládat do sestavy, která je buď daná návodem, nebo záleží na vaší vlastní fantazii. Jak vidíte montování nábytku není zase taková věda, jak to na první pohled vypadá. Když se budete držet návodu a našich rad, zjistíte, že žádná montáž nábytku pro vás nebude problém.
Dobrá rada: Při posouvání nábytku po podlaze se vyhněte příčným pohybům tzn. vždy se snažte, když už musíte s nábytkem šoupat, aby jste ho posouvali ve směru bočnic, nikdy ne do stran. Dřevotříska je křehká a při takovéto manipulaci se poškodí raz dva.
Pomohl vám náš návod? Sdílejte ho a nebo přidejte svůj komentář.
Jsme rádi za každou reakci. Napište třeba jaký další návod byste uvítali nebo co vám v tomto ještě chybí.
Komentáře
Přehled komentářů
Souhlasím s výše uvedeným, montoval jsem nábytek koupený v demontu pro celý penzion Bobule, říkám si jak můžou ten nábytek udělat tak levně,kdybych ho dělal tak za tu cenu nekoupím ani materiál, takže se to někde ošidit musí. A na montáž potřebuje člověk něco o tom nábytku vědět, protože ty návody bývají fakt hrozné někdy.
kvalita verzus cena
(Ing. Pavel Tříletý, 1. 6. 2011 21:37)